Vitreus Dekolmanı

0
2575

Vitreus Dekolmanı

Lens ile retina arasındaki boşluk jel kıvamındaki, temiz vitreus denilen maddeyle doludur. Yeni doğmuş kişilerde yumurta akı kıvamında olup retinaya yapışık durumdadır. Zamanla vitreus incelmeye ve daha sıvı bir hal almaya başlar ve gözün arkasından ayrılmaya başlar. Bu duruma arka vitreus dekolmanı (AVD) denir ve genellikle rastlanabilen ve zararlı bir durumdur.

Vitreusun retinadan ayrılıp serbest kalması durumu genelde gözde parlamalar ve vitreus içinde yüzen parlak kristallere (asteroid hiyalozise) neden olur. Vitreusun içinde yüzen parlak kristaller retina önünde gölgeler oluşmasına neden olan ince vitreus jeli ya da hücreleridir. Yine parlamalarda vitreusun hassas retina dokuları üzerinde yarattığı bu çekiş gücü nedeniyle oluşur.

Bu parlamalar ve vitreusun içinde yüzen parlak kristallere neden olan çok ciddi sorunlar olabilmektedir. Bu sorunlar arasında retinal yırtılmalar, ayrılmalar, enfeksyonlar, iltihaplar, kanamalar ve kafanıza alabileceğiniz darbeler bunlara neden olabilir. Ayrıca migren baş ağrısı gibi nörolojik problemler nedeniylede çeşitli parlamalar oluşabilir. Genelde bu ışık parlamaları migren ağrısının başlamasından 20-30 dakika önce başlar.

Belirtiler

 • Görüntüde siyah noktalar ya da örümcek uçuşmaları görünür.
 • Hareket eden ya da sabit duran spotlar.
 • Işık yansımaları ve parlamalarının daha çok mavi ve açık bir gökyüzü gibi parlak arka fonlarda görülürler.

Daha Ciddi Problemlerde Meydana Gelen Belirtiler

 • Çeşitli parlamalar ve vitreusun içinde yüzen parlak kristallerle birlikte görüşte aniden azalma görülmesi.
 • Görüntünün bir bölümü ya da tümünün önüne bir perde gelmesi.
 • Vitreusun içinde yüzen parlak kristallerin sayısında ani artmalar.

Teşhis
Eğer görüntünüzün önünde perde, yeni ışık yansımaları ya da ani parlak kristal yağmurları görmeye başlarsanız, doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz. Bu durumda doktor retina ve vitreus sıvısının durumunu incelemek için gözbebeğinizi genişletir ve oftalmaskop yardımıyla retina ve vitreus sıvısının durumunu inceler.

Tedavi
AVD hastaları için cerrahi müdahale taşıdığı riskler dolayısıyla sadece vitreusun içinde yüzen parlak kristaller görüntüyü engellediği zamanlarda uygulanır. Bu durumda, vitreus sıvısı cerrahi bir müdahale ile boşaltılır (vitrektomi ameliyatı) ki bu yola görüş ciddi oranda zarara uğramışsa başvurulur. Eğer vitreusun içinde yüzen parlak kristaller günden güne görüş alanının dışına çıkar ve daha az rahatsız edici olurlarsa tıbbi müdahaleye çok az durumda ihtiyaç olur.

Eğer bu ışık yansımaları ya da vitreusun içinde yüzen parlak kristaller AVD dışındaki başka bir problemle ilgili ise yine cerrahi müdahale ihtiyacı olabilir.
Görüşünüzü dikkat edin ve kontrol edin.

Görüşünüzün durumunu her iki gözünüz içinde periyodik olarak kontrol etmeniz önemlidir. Her iki gözdeki görüşün karşılaştırılmasıyla birçok problem belirlenebilir.

Görüşünüzü test etmek için…

 • Bir gözünüzü kapayıp karşıda bir noktaya bakın.
 • Merkezi ve dış görüşünüzü ve görüşünüzdeki değişiklikleri kontrol edin.
 • Görüşünüzün önünde herhangi bir gölge ya da perde olup olmadığına dikkat edin.
 • Görüşünüzdeki ışık yansımaları olup olmadığına dikkat edin.
 • Belirtilerin süresine ve yoğunluğuna dikkat edin.
 • Diğer gözünüzü de kapatıp aynı işlemleri tekrar edin.

Gözünüzde olan her yeni değişikliği doktorunuza rapor ediniz.