Sklerit

0
443

Sklerit

Sklerit; konjonktiva, sklera ve episklerayı (konjonktiva ve sklerayı bağlayan doku) etkileyen bir iltihap hastalığıdır. Bazı durumlarda, temel sistematik hastalıklara benzeyebilir. Sklerit hastalığının teşhisi, temel sistematik hastalıklardan korunmaya öncülük eder. Nadiren bulaşıcı olabilir. Skleranın etkilenme alanı, küçük nodüllerle sınırlandırılmış ya da genel iltihap nedeni olabilir. Nekrotizan Sklerit, skleranın incelmesine neden olan, çok nadir görülen en ciddi boyuttaki Sklerit’tir. Sklerit hastalığının şiddeti, diğer oküler dokuların iltihabına bağlı olabilir.
Sklerit, genellikle erkeklerden daha çok bayanları etkiler. 40 ve 50’li yaşlarda oluşur. Problem genellikle tek gözü kapsamakla birlikte, iki gözü de etkileyebilir.

Belirtiler

  • Uykudan uyandıran şiddetli acı
  • Konjonktiva ve sklerada genel ya da lokal kırmızılık
  • Aşırı hassasiyet
  • Işığa duyarlılık ve yaşarma (bazı durumlarda)
  • Görmede azalma (eğer diğer oküler dokular da etkilenmişse)

Teşhis
Göz içi basıncının ölçümü, biyomikroskop muayenesi, oftalmoskop ve görüş yetisi testleri boyunca, doktor vücudu etkileyen hastalıkların hükmüne varmak için kan testleri de isteyebilir. Eğer doktor gözün arka kısmının da etkilendiğinden şüpheleniyorsa CT Scan, MRI ve ultrason gibi görüntüleme testleri de isteyebilir.

Tedavi
Sklerit, iltihabı yok etmek için streoid ve non-streoid anti bakteriyal ilaçlarla tedavi edilebilir. Göz damlaları tek başına yeterli bir tedavi yöntemi değildir. Nekrotik Sklerit hastalığının şiddetli durumlarında yaralı sklera ve incelmiş sklera üzerindeki kornea dokusu için ameliyat gerekebilir.