Makula Dejenerasyonu

0
650

Makula Dejenerasyonu

Bu rahatsızlık, makulanın (retina merkezi) bozulması ile ilgili bir durumdur. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, retinayı besleyen atardamarların sertleşmesi nedeniyle oluşur. Bu durum retinal dokuların oksijen ve besin duyarlılığını azaltır, bu durumun büyümesiyle merkezi görüntü kayıpları oluşur.

Makula Dejenerasyonu’nun çeşitli dereceleri vardır. En kötü durumda merkezi görüntünün tümü kaybolur ki bu da okuma ve araba kullanma gibi faaliyetleri gerçekleştirmeyi imkansız hale getirir. Diğer durumlarda görüntüde hafif bozulmalar oluşabilir. Periferik (dış) görüntüyü etkilemediği sürece Makula Dejenerasyonu bütünüyle körlüğe neden olmaz.

Makula Dejenerasyonu Nedenleri
Makula Dejenerasyon’na birçok faktör sebep olabilir. Bunları genetik, yaş, beslenme, sigara kullanımı ve güneş ışığının zararlı etkileri gibi gruplandırmak mümkündür.

Belirtiler

  • Merkezi görme kaybı. Bu durum, kuru tip dejenerasyonlarda kademeli olarak gerçekleşebilir. Islak tip hastalarında ise ani bir görüş kaybı olabilir.
  • Okumakta zorluk ve detaylı görme gerektiren işleri yapmakta zorlanma
  • Bozuk görme (Kapı ya da pencere kenarı gibi düz yerlerin dalgalı görülmeye başlaması)

Teşhis
Teşhis için görme alanı testi, Amsler testi, oftalmoskopi, fundus fotografi, floresin anjiografi gibi bazı testlerden yararlanılır.

Tedavi
Kuru tip Makula Dejenerasyonu için kanıtlanmış bir tıbbi tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bazı ıslak Makula Dejenerasyonu tipleri için lazer fotokoagülasyon kanayan damarlara müdahale etme konusunda efektif bir yoldur. Ne yazık ki lazer fotokoagülasyon müdahalesi, kaybedilmiş görüntüyü tekrar geri getirmez fakat daha fazla görüntü kaybı oluşmasını engelleyebilir.

Beslenmenin Makula Dejenerasyonuna Etkisi
Meyve ve sebze ağırlıklı beslenen kişilerde dejenerasyonun düşük boyutlarda oluştuğu görülmüştür. (Özellikle yapraklı yeşil sebzeler) Mevcut hastalığın ilerlemesi konusunda besinlerin etkisiyle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu Hastaları İçin Öneriler
Eğer yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastasıysanız yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik retinanızın sağlığı için çok önemli olacaktır.

  • Çinko içeren multivitamin kullanın. Bu konuda göz doktorunuza danışmalısınız. Çinko ve lütein içeren antioksidanlar, retina üzerinde bulunan temel besinlerdir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarında bu temel besin kaynaklarının eksik olduğuna inanılır.
  • Koyu yapraklı yeşil sebzelerden bol bol tüketin.
  • Güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için sürekli güneşli havalarda UV korumalı güneş gözlüğü takın. UV ışınların retina üzerindeki pigmentlere zarar verdiğine inanılmaktadır.
  • Sigarayı bırakın. Sigara vücudun dolaşım sistemine zarar verir ve retina üzerindeki kan damarlarının etkinliğinin azalmasına neden olur.
  • Düzenli egzersiz yapın. Kardiovasküler egzersizler, vücudun genel sağlığı için çok yararlıdır ve dolaşım sisteminin sağlığı için gereklidir.
  • Düzenli göz muayenesi olun.