Keratokonus

0
492

Keratokonus
Keratokonus, korneanın koni şeklinde şişmesine ve aşamalı olarak incelmesine sebep olan bir göz hastalığıdır. Koniye benzeyen bu şekil, ışığın makulada tam ve düzgün olarak odaklanmasını engeller. Hastalık ilerledikçe, görüntünün bulanık ve bozuk olmasına sebep olan şekil daha da belirginleşir. Korneanın düzgün olmayan şekli nedeniyle Keratokonuslu hastalarda, çoğunlukla miyop ve gözlükle düzeltilemeyen yüksek dereceli astigmat görülür.

Belirtiler

  • Miyop
  • Astigmatizm
  • Kontakt lens veya gözlük kullanılmasına rağmen bulanık görüş
  • Gece ışıklarda parlama
  • Işık hassasiyeti
  • Kontakt lens veya gözlük reçetesinde sık sık değişme
  • Gözleri ovalama

Teşhis
Keratokonus genellikle, hastalar yirmili yaşlara geldiğinde teşhis edilir. Bazı durumlarda hastalık on yıllık sürelerde ilerlerken, diğer durumlarda da ilerleme kesin bir noktaya gelir ve o noktada durur. Aşağı bakışta alt kapağın koni tarafından dışa doğru itilmesine Munson Belirtisi denir.

Keratokonus, hastalık ileri safhalara gelmeden çıplak gözle görülemez. Hastalığın ilerlemiş aşamalarında, göz kapağı kaldırılıp aşağı bakıldığında oluşan koni şekli dışarıdan görülebilir duruma gelir.

Özel kornea testi topografi ile doktor korneadaki şeklin detaylarını inceleyebilir ve hastalığın ilerlemesini keşfedip görüntülemesini sağlar. Ayrıca pakimetre cihazı da korneanın kalınlığını ölçmeye yarar.

Tedavi
Keratokonuslu hastaların ilk tedavi yolu, oksijen geçirgen (RGP) sert kontakt lens kullanmalarıdır. Çünkü bu tür kontakt lensler esnek değildirler. Bu lensler hastanın görebilmesi için düzgün bir yüzey yaratırlar ve korneanın düzensiz şekliyle mücadele için uyum sağlarlar. Bu süreç, uzun zaman ve sabır gerektirir. Kontakt lensin yeterli olmadığı durumlarda ise hasta kornea, sağlıklı olan kornea ile değiştirilir, yani kornea nakli yapılır.