Katarakt

0
761

Katarakt 

Katarakt, göz içerisindeki kristal merceğin doğal parlaklığını kaybedip, bulutlu ve mat bir hale gelmesidir. Kristal mercek, ışığı kırıp bir noktada odaklayarak keskin ve net görüntü elde etmeyi sağlar.

Katarakt nedir?

Katarakt halk dilinde “perde” olarak kullanılır. Gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Göz içindeki saydam lensin görevi ışığı kırarak retina üzerinde doğru noktaya odaklanmasını sağlamaktır. Bu şekilde retina üzerinde görüntü oluşur. Zaman içinde lens bulanıklaşmaya başlar ve saydamlığını yitirirse ışığın geçişi engelleneceğinden görüş bozulabilir. Hasta puslu, bulanık görmeye başlar.

Katarakt, yaşlanma ile gelen doğal bir sonuçtur. Aslında Katarakt, 55 ve üstü yaş aralığında yaşanan görüntü kaybının en önemli nedenidir. Göz yaralanmaları, bazı ilaçlar ve diyabet, alkol bağımlılığı gibi hastalıkların da Katarakt’a neden olduğu bilinmektedir.

Tedavi
Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Cerrahi dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Katarakt cerrahisi iki yoldan yapılabilir:

  • Süturlu (Dikişli) Katarakt Ameliyatı
  • Fakoemülsifikasyon

Süturlu Katarakt Ameliyatı 
Bu teknik kullanılacaksa Katarakt’ın olgunlaşması beklenir. Dikişlidir ve dikişler ameliyattan bir süre sonra alınır. Bu teknikte kesilme nedeniyle gözün anatomik yapısında zayıflamalar olur, dikiş nedeniyle de gözde astigmat oluşabilir ve görmenin düzelmesi için bir süre geçmesi gerekir.

Fakoemülsifikasyon 
Son yıllarda hızla gelişen Fakoemülsifikasyon (FAKO) tekniği, Katarakt ameliyatlarında en çok tercih edilen yöntemdir. Halk arasında “lazerli katarakt ameliyatı” olarak bilinse de aslında FAKO cihazı ses dalgaları yayan özel bir cihazdır.

FAKO’ lu Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?
FAKO yöntemiyle yapılan Katarakt ameliyatları, özel durumlar dışında lokal anestezi ile yapılır. Gözde ortalama 2.8 milimetrelik bir kesi açılır. Bu kesiden, FAKO cihazının probu ile gözün içine ultrasonik ses dalgaları gönderilerek, opaklaşmış olan mercek parçalanır ve emilir. Daha sonra göze suni bir lens yerleştirilir ve ameliyat tamamlanır. Kesi küçük olduğu için dikişe gerek kalmaz.

FAKO’nun Avantajları

  • 15-20 dakika kadar sürer.
  • Ortalama 2.8 milimetre gibi küçük bir kesi aralığından yapılır, bu nedenle dikiş gerektirmez.
  • Operasyon sonrası astigmat olma riski çok azdır.